Bitcoin (BTC) zajmuje 6. miejsce na liście największych walut świata

Bitcoin przewyższył obecnie większość światowych walut fiatowych w zakresie kapitalizacji rynkowej.

  • Bitcoin (BTC), szczytowa waluta cyfrowa w obiegu, został ogłoszony szóstą co do wielkości walutą światową.
  • Bitcoin (BTC) przewyższył rubla rosyjskiego (RUB), aby zająć jego miejsce i stać się szóstą co do wielkości walutą na świecie. Co ważne, wyczyn ten został dokonany tuż po dekadzie założenia Bitcoinu (BTC) przez anonimową osobę lub grupę o nazwie Satoshi Nakamoto.

Najlepsza waluta cyfrowa od czasu jej powstania, BTC cieszyła się niezwykłym wzrostem w ciągu ostatniej dekady. Ostatnie sześć lat było ogromne, ponieważ wartość Bitcoin Code wzrosła z około 200 dolarów do 10.958 dolarów obecnie.

W związku z tym, kapitalizacja rynkowa BTC również wzrosła w ciągu ostatnich lat. Całkowita kapitalizacja rynkowa Bitcoinów wynosi obecnie 202 miliardy dolarów. Oznacza to, że BTC jest nie tylko najlepszym kryptonimem w zakresie kapitalizacji rynkowej, ale także bije większość światowych walut fiatów.

Raport FVP Trade zauważa, że istnieją różnice w sposobie obliczania kursu w obiegu dla walut kryptograficznych i walut fiat. Jednakże, raport porównuje całkowity limit rynkowy Bitcoin z podażą pieniądza M0 różnych krajowych walut fiat.

W szczególności, M0 odnosi się do najbardziej płynnej formy pieniądza – gotówki. Dotyczy to również banknotów i monet centralnych.

Inne główne waluty fiatów

Podczas gdy Bitcoin (BTC) przewyższył rubla rosyjskiego, istnieje pięć walut fiatowych, które mają większą kapitalizację rynkową.

Najważniejszą walutą fiat na świecie jest dolar amerykański (USD). Amerykańska Rezerwa Federalna ujawniła, że obecnie w obiegu znajduje się łączna podaż monet i banknotów Rezerwy Federalnej o wartości 1,95 bln dolarów.

Na drugim miejscu w pierwszej piątce światowych walut fiatowych znajduje się euro (EUR). Ten fiat został ustanowiony w 2002 r. przez Unię Europejską i od tego czasu jego podaż znacznie wzrosła. Oficjalne dane z UE wskazują, że w obiegu znajduje się 1,38 bln euro, co odpowiada pułapowi rynkowemu wynoszącemu 1,54 bln dolarów.

Chiński juan (CNY) zajmuje trzecie miejsce w naszych obecnych światowych rankingach walutowych. Z danych TradingEconomics wynika, że w obiegu znajduje się około 8 bilionów chińskiego juana. Kwota ta jest warta 1,15 biliona dolarów.

Na czwartym miejscu znajduje się jen japoński (JPY) z łączną kwotą 106 bilionów JPY w obiegu. Całkowity rynkowy limit jena japońskiego wynosi nieco ponad jeden bilion dolarów.

Wreszcie, piątą co do wielkości walutą na świecie pod względem pułapu rynkowego jest rupia indyjska (INR). W obiegu znajduje się ponad 31 trylionów INR, o wartości około 425 miliardów dolarów.

Kraje przodujące w przyjmowaniu kryptokursy

Firma badawcza Blockchain Chainalysis niedawno ujawniła kilka krajów, w których Bitcoin (BTC) i inne cyfrowe przyjęcie waluty jest najwyższe.

W ramach analizy łańcuchowej przebadano 154 kraje. Interesujące jest to, że w badaniu stwierdzono, że tylko 12 krajów otrzymało najniższą rangę zera, co oznacza, że zainteresowanie kryptokurrency ma charakter globalny.

Podsumowując powyższy wykres, 10 najlepszych krajów do przyjęcia kryptofrenii to kraje: Ukraina, Rosja, Wenezuela, Chiny, Kenia, Stany Zjednoczone, Republika Południowej Afryki, Nigeria, Kolumbia i Wietnam.

Więcej ciekawych historii na temat Bitcoin i innych adopcji waluty cyfrowej można znaleźć na oficjalnym kanale YouTube Altcoin Buzz.